• Telefon : +90 (850) 302 3652
  • E Posta : info@octa.com.tr
  • Çalışma Saatlerimiz: 09:00 to 19:00
cart

Bayi Giriş'i

İNSAN KAYNAKLARI

İNSAN KAYNAKLARI

Octa, bütün çalışanlarının yetenekli olduğuna inanmaktadır. İnsan Kaynakları süreçleri, çalışanların yetenekli oldukları alanlardaki potansiyellerini ortaya çıkartacak çalışma, proje ve eğitim ortamları yaratarak, her çalışanına özel kariyer ve yetenek gelişim çözümleri sunmak için sürekli geliştirilmektedir.

İnsan Kaynakları politikalarının başlıca hedefleri, çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutmak, kuruma bağlılıklarını güçlendirilerek verimli işler ortaya çıkmasını sağlamak, şeffaflık prensibine uygun bir şekilde gerekli haberleşme kaynaklarını kullanarak her türlü görüş ve fikrin paylaşılmasına ortam hazırlamak, çalışanlarına rahat, güvenli bir iş ortamı sağlamak ve objektif değerlendirmeler yapmaktır.

Octa, insana yatırım yapmayı temel ilkelerinden biri olarak benimsemiştir. Octa’nın başarısının arkasında kaliteli ve eğitimli insan gücü yatmaktadır. Şirket, kaliteli ürün ve hizmetin, nitelikli ve mutlu çalışanlar tarafından üretilebileceğine inanır, çalışanlarının gelişimine ve eğitimine önem verir. Başarı, şirket amaçlarına uygun üretimle değerlendirilir. Bu yaklaşım işten ayrılma oranının sektör ortalamalarına göre düşük olmasını, dolayısıyla beyin gücünün temel olduğu yazılım sektöründe uzun vadede Octa'nın rekabet gücünü artırmasını sağlamaktadır.

Seçme ve Yerleştirme

Octa'da personel seçme ve yerleştirme süreci, kurum kültürü, şirket hedefleri ve pozisyona özel yetkinlikler bazında en uygun adayı bulup yerleştirecek şekilde yapılmaktadır. İşe alımlarda adayın cinsiyeti, milliyeti, inancı, etnik kökeni,  medeni durumu,  cinsel tercihleri değil, fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek değerlendirmeler bilgi ve deneyime göre yapılmaktadır.

İşe alım sürecinde Octa kariyer portalımız, sosyal medya hesaplarımız ve çeşitli kariyer portalları üzerinden gelen başvurular değerlendirilmektedir. Açılan pozisyonlar şirket içinde duyurularak, çalışanlardan aday önerileri alınmaktadır. Octa'da staj yapan öğrenciler de seçme yerleştirme sürecine bir kaynak olarak değerlendirilmektedir. Staj süreci ve sonrası ilgili bölüm yöneticileri tarafından takip edilerek İnsan Kaynakları Departmanı'na raporlanmaktadır. Olumlu görünen stajyerler, gelecekte değerlendirilmek üzere aday havuzuna alınır ve istihdamda öncelikle değerlendirilmektedir.

Tüm kanallardan gelen başvurulardan pozisyon kriterlerine uygun adaylar için yetkinlik bazlı mülakat süreci başlatılır. İnsan Kaynakları ve ilgili bölüm yöneticisinin yürüttüğü mülakat sürecinden sonra, ölçme ve değerlendirme kapsamında ilgili testler uygulanmaktadır.

Mülakat ve test sonuçları değerlendirilirken, kurum kültürüne uygunluk, analitik düşünme, yaratıcılık, konularındaki yetkinlikleri yanında mesleki ve teknik bilgileri de değerlendirilir. Süreci olumlu tamamlayan adaylar ile referans görüşmeleri yapılmakta ve ücret teklifi aşamasına geçilmektedir. 

demo

Ileri Düzey Teknoloji ve Yazılım Şirketi

OCTA Yazılım Limited Şirketi, kuruluşundan itibaren yazılım bilgi yönetim sistemlerini üretebilen, sahada işletmeye alabilen ve destek hizmetlerini Türkiye genelinde sunabilen kabiliyete sahiptir. 15 yıllık tarihinde bir çok uluslararası firma ile yazılım ve bilgi sistemleri projeleri yapmıştır.


Çalışma Saatleri

Haftaiçi
8:30 - 19:00
Cumartesi
9:00 - 19:00
Pazar
Kapalı

Adresimiz

Merkez Adres
Namık Kemal Mah. 119 Sok. No: 14
Esenyurt / İstanbul
Ordu Şube
Zaferi Milli Mah. Stıkıcan Cad. No: 55/1
Altınordu / ORDU
Telefon
+90 (850) 302 3652
E-Posta
info@octa.com.tr